Milyen kutya volt a regényben eredetileg Lassie?
Lassie az eredeti 1940-es regény szerint egy tricolor collie szuka volt. Mikor 1943-ban az első Lassie filmhez keresték a megfelelő kutyaszereplőt, nem találtak a szerepre alkalmas tricolor szukát, így Lassie-t végül egy amerikai sable kan, Pal játszotta el. Pal a következő tizenegy évben hét mozifilmben és két tv filmben alakította Lassie-t, később pedig leszármazottai vették át híres ősük munkáját. Így Lassie mindenki emlékezetében sable kutyaként él.
Milyen hatással volt Lassie a collie-tenyésztésre?
Lassie megjelenése nagyban hozzájárult a fajta hirtelen megugró népszerűségéhez. Ez persze együtt járt azzal a törvényszerűséggel miszerint a kereslet kínálatot szül. A kereslet megnőtt, a tenyésztők pedig nem tudták kiszolgálni azt, így egyre többen kezdek bele a fajta ad hoc tenyésztésébe, szaporításába. Ez persze a minőségi tenyésztés rovására ment. Magyarországon a Lassie mozgalom az 1980-as, 1990-es években tetőzött. Rengeteg alom született, sok kutya úgynevezett pecsétes vagy B („bés”) törzskönyvvel rendelkezett. A pecsétes törzskönyv: a szülő nem rendelkezik az előírt minősítéssel, ami a tenyészszemle, és/vagy az előírt kiállítási minősítés hiányára utalt. B törzskönyvet azok a kutyák kaptak, akik szakértők szerint is megfeleltek a fajta elvárásainak, származásukat mégsem tudták igazolni. A pecsétes és a B törzskönyv ma már nem létező fogalmak. A Lassie láz a ’90-es évek végére kezdett alábbhagyni, minek következtében az alkalmi tenyésztők, szaporítók nagy része elfordult a fajtától. Tevékenységük eredménye azonban nem tűnt el nyomtalanul. Pár – a fajta iránt igen elkötelezett - magyar tenyésztő sok éves, kemény munkájának köszönhetően a magyar collie állomány mára megtisztult a nagy Lassie láz romjaitól. Bár jóval kevesebb kölyök születik mint mondjuk 1993-ban, bátran állítható, hogy a magyar állomány igazán minőségi, és nagyon jó irányba tart.
Eric Knight: Lassie hazatér első kiadás, 1940
A Lassie-t játszó Pal nevű collie 1942-ben
Mik azok az egészségügyi szűrések?
Minden fajtánál megvannak a fajtára jellemző betegségek. Ezek között sokszor átfedés van, mivel a kutyák egy közös őstől származnak, így tulajdonképpen minden kutya rokonságban áll egymással. Vannak olyan betegségek, melyek a különböző kutyafajták nagy részét érintik, mivel ezekkel a farkasok is terheltek (pl. Degeneratív Myelopátia). Sőt, bizonyos betegségek - amikre a kutyákat szűrjük - az emberben is megtalálhatók (pl. MDR1 defekt). A collie semmivel sem betegesebb mint bármilyen másik fajta. Sőt... A tenyésztőknek célja, hogy tudatos szelekcióval próbálják csökkenteni a terhelt kutyák számát. Az összes betegség totális kiirtása viszont lehetetlen, mivel akkor újabbak jelennek meg. A tenyésztők mást nem tehetnek mint odafigyelnek, és igyekeznek csökkenteni a kockázatot. A magyar collie állomány egyébként sok külföldihez képest sokkal nagyobb arányban szűrt. Itthon rendszerint a következő szűréseket végeztetik a tenyésztők:
Klinikai szűrések, vizsgálatok (szemszűrés, diszplázia szűrések)
Genetikai szűrések (MDR1 defekt, Degeneratív Myelopátia - röv. DM)
Mi az a fehér faktor?
A collie család (border collie, bearded collie, stb.) minden tagjának, köztük a hosszúszőrű collie-nak is vannak fehér jegyei. Ezek az úgynevezett collie jegyek (hivatalosan: ír foltosság, azaz a fehér gallér, fehér lábak, mancsok, fehér farokvég). Ezek a jegyek egyediek lehetnek, minden kutya esetében más a fehér aránya. Bár a gallértalan vagy kevés gallérral rendelkező kutyákat sokan elutasítják kölyökválasztáskor, a fehér jegyek mennyisége nem befolyásolja a kutya minőségét. Ez csak ízlés kérdése. Rengeteg olyan sikeres kiállítási kutya van, aki nem rendelkezik teljes gallérral. Azt, hogy mennyi fehér legyen minimum a kutyán, nem mondja ki pontosan a standard, a fehér maximum határait viszont igen. A túl sok, illetve nem megfelelő helyen (pl. oldalon, maron erősen túlnyúló, faron, combon) lévő fehér jegyeket nevezzük fehér faktornak. A fehér faktorosság nem befolyásolja a kutya életminőségét, attól az még egy gyönyörű, egészséges kutya lehet. Sőt, bizonyos szintig, még európai kiállításokon is tolerálják. Az az információ, hogy a kutya fehér faktoros e vagy sem, maximum a tenyésztőknek fontos, egy hobbi gazdinak nem.
kisebb mértékben fehér faktoros
kanadai tricolor kan
Glasgowhill's Meet Me Halfway
nagyobb mértékben fehér faktoros
amerikai blue merle szuka
Millcreek's Oh So Beautiful
színes fejű majdnem teljesen fehér faktoros
amerikai sable white kan
Milas Stricly Ballroom
Tényleg van teljesen fehér collie?
Van, de Európában nem igazán találkozni vele. A teljesen fehér egyébként is ritkább, a legtöbbnek vannak színek foltjai itt-ott. Nem mindegy azonban, hogy milyen fehér collie-ról beszélünk. Mert lehet a kutya testfelületének nagy része fehér akkor, ha mindkét szülője fehér faktoros. Két fehér faktoros szülőnek könnyen születhet olyan kölyke, ami szinte teljesen fehér, a fejük viszont mindig színes (színes fejű fehér collie). A fehér szín ez esetben csak esztétikai kérdés. A kutya teljesen egészséges lehet bármekkora fehér faktortól függetlenül. Amerikában gond nélkül lehet velük kiállításozni, vagy tenyészteni, Európában nem. Más a helyzet viszont azokkal a colliekkal, akik azért fehérek, mert mindkét szülőjük merle (sable merle vagy blue merle), vagyis dupla merlék. Mivel ez komoly egészségügyi problémákat okozhat. Legtöbb ilyen esetben a fehér kölykök süketen és/vagy vakon születnek (súlyosan beteg vagy hiányzik a szemük). Ezeknek a kutyáknak általában a fejük is javarészt, vagy teljesen fehér. Hogy akkor miért alkalmazzák tenyésztők a merle – merle párosítást? A titok tricolor - blue merle almok kiszámíthatatlanságában rejlik. Merle kutyát elvileg csak tricolorral lehet pároztatni. Így a kölykök között lesz tricolor és blue merle is. Jellemzően több tricolor születik egy almon belül mint blue merle. Sőt időnként előfordul, hogy a csak tricolor kölykök születnek. Pedig a tenyésztők a blue merle x tricolor párosítást általában a blue merle kölykök miatt szeretnék. Csak blue merle kölykökből álló – pláne nagyobb létszámú – alom nagyon ritka. Ha viszont van egy dupla merle kutyánk, és azt pároztatjuk tricolor színűvel, akkor a kölykök garantáltan egytől-egyig blue merlék lesznek. Hát ezért. (Európában a merle x merle párosítás tiltott a fent említett okok miatt.)
SZÍNES FEJŰ FEHÉR COLLIEK (MINDKÉT SZÜLŐ FEHÉR FAKTOROS)
színes (blue merle) fejű fehér
amerikai kan
Clarion Marko's Trace Of Smoke
DUPLA MERLE COLLIEK (MINDKÉT SZÜLŐ MERLE)